c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_7.12.15_Lewandowski_big.png

Rząd PiS jest coraz większym zakładnikiem swoich wyborczych obietnic, a ich realizacja może spowodować psucie finansów publicznych oraz gospodarki - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski.

Były komisarz UE ds. budżetu powiedział, że poza trwającym kryzysem konstytucyjnym coraz częściej słychać rządowe zapowiedzi, których skutkiem może być psucie finansów publicznych oraz gospodarki. "Coraz bardziej jasne staje się, jak bardzo rząd PiS jest zakładnikiem nierealnych obietnic wyborczych" - podkreślił. "Nierealnych w sensie zrealizowania ich jako zapowiedzi na 100 dni" - dodał.

Jak zuważył rządzącym najbardziej zależy na wprowadzeniu dopłaty wynoszącej 500 zł na dziecko, co "zmusza do manewrów budżetowych i finansowych, które niszczą wiarygodność Polski". "Wiarygodność, którą cierpliwie budowano przez ostatnie lata, kiedy Polska była źródłem dobrych wiadomości gospodarczych" - mówił. Poseł zwrócił uwagę, że da się zauważyć zadziwiające podobieństwo między tym, co zapowiada polski rząd, a "repertuarem podatków i wydatków w Grecji". Podkreślił, że tamtejszy socjalistyczny rząd doprowadził do zupełnego bankructwa kraju. Wskazywał, że tam również wypłacane były dodatki na dzieci, które wynosiły ok. 100 euro. Ponadto podnoszono kwotę wolną od podatku ponad fiskalne możliwości kraju oraz płacę minimalną. "To jest dokładnie odzwierciedlenie zapowiedzi premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządu" - mówił Janusz Lewandowski. Dodał, że uderzające podobieństwo między Polską a Grecją widać też, jeśli chodzi o zapowiadane podatki. Jak mówił, grecki rząd dodatkowych wpływów podatkowych szukał bowiem w hipermarketach i bankach.

Europoseł odniósł się również do stanu naszych finansów publicznych oraz budżetu. "Rząd przy zaniku wicepremiera Mateusza Morawieckiego stał się taką wyszukiwarką pieniędzy - z której kieszeni podatnika można je wycisnąć lub też z jakiego rejonu gospodarczego" - zauważył Janusz Lewandowski. "To jest niezwykle groźne w przypadku kraju, który jest poza strefą euro. My musimy sami poręczać naszą wiarygodność równoważąc finanse, bo nie mamy poręczenia ze strony mechanizmów obronnych strefy euro" - dodał.

"Dla inwestorów jesteśmy cały czas gospodarką peryferyjną" - podkreślił. Tymczasem, jak mówił europoseł, mamy obecnie do czynienia "z manipulacją budżetową; zamiast zmniejszenia deficytu, na co się zanosiło, będzie powiększenie dziury budżetowej". Dodał, że takie działania rządu motywowane są tym, aby przesunąć część przyszłorocznych wydatków na bieżący rok, a część wpływów przenieść na przyszły rok i w ten sposób "uwolnić pieniądze na obietnicę jedną z wielu", czyli 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. "To jest rzecz bardzo czytelna dla rynków finansowych. Nie da się zwodzić ludzi, którzy znają się na ekonomii" - podkreślił Lewandowski.

wł/pap


bg Image