c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_4.12.15_Szczerba_Brejza_big.png

Posłowie: Michał Szczerba i Krzysztof Brejza powtórzyli, że wybór pięciu sędziów TK jest nielegalny, a do tego wyłoniono osoby, które nie spełniają ustawowego wymogu nieskazitelności charakteru lub są czynnymi politykami.

Michał Szczerba zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z pytaniem, dlaczego, skoro uznaje wybór piątki sędziów za prawidłowy, do tej pory nie wygasił mandatu wybranego do TK posła PiS Piotra Pszczółkowskiego.

Poseł ocenił na konferencji prasowej, że sprawa dotycząca sędziów TK jest oczywista - prezydent powinien niezwłocznie przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych zgodnie z konstytucją - profesorów: Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. "Ale oczywiście to oznacza, że Sejm tej kadencji będzie musiał wybrać dwóch członków TK" - dodał. W świetle czwartkowego orzeczenia, wybór przez PiS sędziów TK jest nieważny, a osoby, które wybrano, można traktować jedynie jako hipotetycznych kandydatów PiS na sędziów.

Zgodnie z ustawą o TK, kandydat na sędziego Trybunału powinien cechować się m.in. nieskazitelnym charakterem co oznacza, że powinien być nieposzlakowany, zrównoważony, uprzejmy, otwarty intelektualnie, o wysokiej kulturze osobistej. "W związku z powyższym istnieją wątpliwości dotyczące hipotetycznych kandydatów na nowych sędziów.

W tym kontekście poseł Krzysztof Brejza przypomniał niektóre wpisy z nieistniejącego już konta na Twitterze jednego z sędziów, Mariusza Muszyńskiego, które -podważają godność osób zmarłych i obrażają kobiety. Cytował ich treść: "(Władysław) Bartoszewski nie chciał być chowany przez innego prezydenta? Normalnie Bóg zaczyna uśmiechać się do Polaków". "Pan kandydat obrażał też kobiety, naruszał godność kobiet, twierdząc iż +doświadczenie życiowe mówi mi, że pani Jadwiga to przykład braku seksu i nadmiaru alkoholu u kobiet w średnim wieku+".

Poseł przypomniał też wpis Muszyńskiego, w którym w sposób wulgarny skomentował propozycję debaty, jaką w kampanii wyborczej ówczesny szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak złożył obecnego ministrowi tego resortu Antoniemu Macierewiczowi. Tweet brzmiał: "najlepszy ubaw dzisiaj - Siemoniak wzywa Macierewicza do debaty. Jest takie słowo polskie pasujące na odpowiedź s....j. W całości - zjeżdżaj".

"W związku z tym chcielibyśmy spytać pana Mariusza Muszyńskiego, czy zna tekst preambuły do konstytucji, w której zawarta jest bardzo ważna zasada, rozwinięta w art. 30, poszanowania godności człowieka?" - zaznaczył Krzysztof Brejza.

Michał Szczerba wytknął z kolei Piotrowi Pszczółkowskiemu, że jest czynnym politykiem. W ciągu 30 lat funkcjonowania TK w naszym kraju nie zdarzyło się, żeby obecny parlamentarzysta, czy to poseł, czy senator, kandydował do TK. Z taką sytuacją mamy do czynienia w tej kadencji, kiedy pan Piotr Pszczółkowski jest posłem na Sejm VIII kadencji, a jednocześnie, co prawda nielegalnie, ale był wybierany przez Sejm na sędziego TK.

Pytał też, dlaczego marszałek Sejmu Marek Kuchciński do tej pory nie wygasił mandatu wybranego do TK Piotra Pszczółkowskiego. "Pan marszałek Marek Kuchciński bardzo szybko dokonuje postanowień w sprawie wygaśnięcia mandatu - tak było w ostatnich dniach niestety w związku z tragiczną śmiercią naszego kolegi, Tomasza Tomczykiewicza - w tym samym dniu wydał postanowienie o wygaszeniu mandatu. Takiego postanowienia o wygaszeniu mandatu pana posła Piotra Pszczółkowskiego w związku z wybraniem do TK nie wydał" - zauważył Michał Szczerba.

wł/pap


bg Image