c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_1.12.15_TK_big.png

Platforma Obywatelska na wtorkowym spotkaniu u prezydenta Andrzeja Dudy przedstawi propozycje, które pozwolą rozwiązać kryzys wokół TK - poinformował przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. Jak podkreślił, z zadowoleniem przyjął zaproszenie na spotkanie u prezydenta Dudy.

"Uważam, że takie spotkanie powinno odbyć się znacznie wcześniej, bo pan prezydent jako strażnik konstytucji, strażnik ładu prawnego w Polsce powinien reagować na kryzysy, które czasami w parlamencie wybuchają" - powiedział przewodniczący klubu Platformy.

"Dlatego z zadowoleniem przyjmuję, i z dobrą wolą idę na to spotkanie, wierząc w to, że uda się znaleźć rozwiązanie z tego poważnego kryzysu, w jaki wpędziło nas PiS, przegłosowując najpierw projekt ustawy, a później przegłosowując uchwały wycofujące sędziów legalnie wybranych do Trybunału Konstytucyjnego" - dodał Sławomir Neumann.

Polityk poinformował, że PO ma propozycje, które będzie chciała przedstawić prezydentowi. "Są to propozycje, które pozwolą rozwiązać ten kryzys i mam nadzieję, że to będzie ostatni dzień, w którym można będzie mówić, że jakaś siła polityczna w Polsce podnosi rękę na ład konstytucyjny w Polsce. Wierzę, że po tym spotkaniu będziemy mieli dla państwa wszyscy dobre informacje i będziemy mogli powiedzieć, że zakończyliśmy ten kryzys" - zaznaczył Sławomir Neumann.

Wyraził przy tym nadzieję, że spotkanie z Dudą nie będzie tylko "czystym PR-owym gestem" i "odhaczeniem w kalendarzu tego, że pan prezydent się skonsultował". "Wierzę w to, że po tamtej stronie też nastąpiła pewna refleksja i chęć znalezienia rozwiązania, które będzie utrzymywało autorytet Trybunału Konstytucyjnego na wysokim poziomie, bo ta instytucja jest nam potrzebna, jest niezbędna państwu prawa. Dewastowanie Trybunału, które miało miejsce w ostatnich tygodniach, nie służy Polsce" - podkreślił.

Przewodniczący klubu PO nie chciał mówić o szczegółach propozycji, które ma dla prezydenta Dudy. "Myślę, że po spotkaniu będziemy mogli o tym szerzej porozmawiać - byłoby nieelegancko dzisiaj mówić to na konferencji prasowej" - powiedział.

wł/pap


bg Image