c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_26.11.15_Brejza_Kropiwnicki_big.png

Podjęte w nocy ze środy na czwartek uchwały, stwierdzające że wybór pięciu sędziów TK nie miał mocy prawnej, są jedynie manifestem ideowymi PiS. Nie przynoszą skutków prawnych - podkreślili na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej.

Sejm głosami PiS i Kukiz'15 przyjął uchwały, stwierdzające że wybór w październiku pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie miał mocy prawnej. PiS przekonywał, że trzeba naprawić wadliwą decyzję poprzedniego parlamentu. PiS łamie konstytucję, bo chce podporządkować sobie TK.

"Te uchwały, które zostały wczoraj podjęte, są prawnie bezskuteczne. Mówią o tym konstytucjonaliści, i one są tak naprawdę manifestem PiS, a nie są uchwałami Sejmu, które wywołałyby jakikolwiek skutek" - powiedział poseł Robert Kropiwnicki.

Według niego "osoby wybrane przez Sejm w październiku nadal są sędziami, którzy czekają na zaprzysiężenie przez prezydenta". Ocenił, że to, iż nie zostali oni zaprzysiężeni, jest "wielkim błędem" prezydenta Andrzeja Dudy.

Pytany o to, co dalej zamierza zrobić PO, powiedział, że klub czeka na wyrok TK. 3 grudnia TK ma rozpatrzyć wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowej ustawy o Trybunale z czerwca 2015 r., którą uchwalił głosami PO-PSL Sejm poprzedniej kadencji. To właśnie na podstawie tej ustawy Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK. Z kolei 9 grudnia TK ma się zająć przygotowaną przez PiS nowelizacją tej ustawy, na mocy której obecny Sejm ma dokonać wyboru sędziów od nowa.

Robert Kropiwnicki zaznaczył, że to, iż Sejm nie czeka, by Trybunał zajął się ustawą o TK, to "złamanie wszelkich zasad". Podkreślił, że dotąd izba zawieszała swoje działania, czekając na wyrok Trybunału w ważnych sprawach.

Roberta Kropiwnickiego wsparł poseł Krzysztof Brejza, który nazwał działania PiS "gomułkowszczyzną". Te uchwały są demonstracją polityczną PiS, który nie liczy się z Konstytucją i zasadą trójpodziału władzy - zauważył poseł. Obrażanie konstytucyjnego organu jakim jest TK i brak reakcji Marszałka Sejmu - to wszystko bardzo niepokojące - dodał.

wł/pap


bg Image