20.11.2015_Neumann_big.png

Prezydent Andrzej Duda ze strażnika konstytucji stał się strażnikiem interesów jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości - powiedział na briefingu prasowym przewodniczący Klubu Sławomir Neumann komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Sławomir Neumann mówił na briefingu prasowym w Sejmie, że podpisując nowelizację ustawy o TK prezydent "ponownie zawiódł".

"Najpierw zawiódł ułaskawiając Mariusza Kamińskiego, a dzisiaj dołączając do szaleńczego tempa prac nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, która przez dwa dni +przeszła+ przez Sejm i Senat, a dzisiaj po kilkudziesięciu minutach od złożenia do Pałacu Prezydenckiego, prezydent podpisał ją" - podkreślił przewodniczący Klubu. Według niego to "zamach na Trybunał Konstytucyjny".

"To co się zdarzyło, nie powinno się nigdy zdarzyć w Polsce. Prezydent Andrzej Duda ze strażnika konstytucji stał się strażnikiem interesów jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział Sławomir Neumann. Jak podkreślił, "to zły dzień dla polskiej demokracji i polskiego porządku prawnego".

Przewodniczący Klubu powiedział, że Platforma Obywatelska złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji, która "w skandaliczny sposób została przegłosowana, przepchnięta przez parlament i właściwie bez żadnej analizy prawnej ani w Sejmie, ani w Senacie, ani u prezydenta, i ma wejść w życie".

Sławomir Neumann zauważył, że po wejściu w życie tej "wadliwej ustawy" może okazać się, że sędziów TK jest o pięciu więcej niż przewiduje prawo. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, w jaki sposób mieliby zostać wybrani kolejni sędziowie TK, bo zastępcy tych, którym w 2015 r. kończy się kadencja już zostali wybrani.

"Pięciu sędziów zostało wybranych. Trzem rozpoczęła się kadencja i nie mogą przystąpić do pracy nie dlatego, że są nielegalnie wybrani, tylko dlatego, że prezydent nie przyjął ich ślubowanie" - powiedział Sławomir Neumann. Jak dodał, żaden akt prawny nie pozwala prezydentowi na "wybieranie między sędziami TK".

"Tych sędziów powołuje parlament, a prezydent tylko jest obecny przy ślubowaniu, to jest jego całe zadanie. To, co dzisiaj robi prezydent, nie przyjmując ślubowania, jest to łamanie zasad konstytucyjnych" - powiedział przewodniczący Klubu Sławomir Neumann.

wł/pap


bg Image