19.11.2015_Grabarczyk_Kropiwnicki_big.png

Projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, który przewiduje m.in. ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest dewastacją państwa prawa i uchwalany jest w strasznym trybie - mówili na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Klubu Cezary Grabarczyk i poseł Robert Kropiwnicki.

Poseł Robert Kropiwnicki podkreślił, że "niestety projekt uchwalany jest w strasznym trybie"; w ciągu 48 godzin. "Poprzednią ustawę dyskutowaliśmy dwa lata" - dodał. Zwrócił uwagę, że projekt wpłynął przedwczoraj, wczoraj komisja sejmowa rozpatrywała go - jak powiedział - bez poprawek i odrzuciła wniosek o sporządzenie opinii konstytucjonalistów. "Po raz pierwszy chyba w tak ważnym projekcie nie wypowiedziało się Biuro Analiz Sejmowych" - powiedział. "Jest tylko wola większości" - dodał.

Poseł Robert Kropiwnicki mówił, że białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka skracał dekretami kadencje sędziów. "Ten sam model próbujecie zastosować" - mówił poseł Kropiwnicki. Według niego to "klasyczne łamanie reguł państwa prawa i jego dewastacja". "Tak nie wolno postępować z organem ochrony prawnej, którego niezależność jest gwarantem porządku prawnego RP" - podkreślił.

Robert Kropiwnicki mówił, że posłowie PiS będą próbowali wybrać kolejnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i stworzyć wielki bałagan po to, by ośmieszyć TK i by prezydent "mógł wybrać, kogo chce zaprzysiąc". "Proszę pamiętać: Sejm już wybrał 5 sędziów" - dodał.

Cezary Grabarczyk powiedział na konferencji prasowej, że "w Sejmie rządzą hippisi i tak naprawdę prace merytoryczne ustały". "Wprowadzane są nowe standardy: po raz drugi procedujemy ustawę i większość sejmowa nie widzi podstawy, by zebrała się merytoryczna komisja do prac nad poprawkami" - podkreślił. Dodał, że posłowie będą głosowali poprawki, których nie znają, bo nie zostały one jeszcze wydrukowane.

wł/pap


bg Image