c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf_1311d.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie ślubowania trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W ich ocenie to obowiązek konstytucyjny prezydenta i zwlekanie z tym może być próbą wpływania na wyroki Trybunału.

Poseł Borys Budka wyraził nadzieję, że prezydent uwzględni głosy konstytucjonalistów i umożliwi niezwłoczne rozpoczęcie pracy przez sędziów wybranych zgodnie z prawem przez Sejm.

Politycy na konferencji prasowej wyrazili aprobatę dla tego, że PiS zdecydował się wycofać projekt nowelizacji ustawy o TK z Sejmu. PiS chce, by Sejm wybierał następców tylko tych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których kadencja wygasa w trakcie aktualnej kadencji Izby; chce także "wygaszenia" kadencji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

"Samo wycofanie projektu nie jest jeszcze gwarancją na bezpieczeństwo i niezależność Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił poseł Robert Kropiwnicki. W jego ocenie prezydent powinien niezwłocznie odebrać ślubowanie trzech sędziów TK. Dodał, że przyjęcie ślubowania jest obowiązkiem konstytucyjnym i ustawowym prezydenta. "Odwlekanie tego jest niebezpiecznym mechanizmem pokazującym złe wpływanie na Trybunał, próba zastraszania sędziów i pokazywania im, że władza wykonawcza, prezydent, może wpływać na ich wyroki" - zaznaczył.

{youtube}0Wq36RPLhAg{/youtube}

Borys Budka mówił, że wycofany z Sejmu projekt PiS dotyczący TK jest niedopuszczalny z punktu widzenia konstytucji i grozi upolitycznieniem Trybunału i "wciągnięciem go do gry politycznej". Podkreślił, że zgodnie z projektem wygaszone zostałyby kadencje prezesa TK i po 45 dniach wiceprezesa oraz odwołanych zostałoby wybranych pięciu członków TK.

wł/pap


bg Image