c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf_kropiwnicki.png

Sejm wysłuchał sprawozdania sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobro. Klub parlamentarny PO opowiada się za postawieniem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu.

Robert Kropiwnicki, przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, po przedstawieniu sprawozdania komisji, wyjaśnił, że szeroki materiał, jaki zgromadziła komisja jednoznacznie świadczy o tym, że Zbigniew Ziobro nadużywał funkcję Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, a także nielegalnie wpływał na śledztwa. Zbigniew Ziobro wykorzystywał swoją pozycję wpływając na świadków oraz stawiając zarzuty osobom, których nie udało mi się przekonać do swojej wersji podczas toczącego się śledztwa – powiedział Robert Kropiwnicki.

Według posła Zbigniew Ziobro wykorzystywał swoją funkcję do budowy pozycji „superministra” próbując mieć nadzór nad ministrem spraw wewnętrznym, nad policją i szefami służb.

W Sejmie odbędzie się głosowanie o postawienie Zbigniewa Ziobro przed

Wnioski o postawienie Ziobry - a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - przed TS złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

wł/pap

 

 


bg Image