23.09.2015_Brzezinka_Mucha_Swiecicki_big.png

Posłowie Joanna Mucha, Marcin Święcicki i Jacek Brzezinka mówili na środowej konferencji prasowej o tym, że jednym z głównych wniosków z działalności podkomisji nadzwyczajnej ds. realizacji ustaw o SKOK jest wniosek o powołanie komisji śledczej. "Trzeba do końca wyjaśnić dlaczego PiS tak długo opóźniało wejście Komisji Nadzoru Finansowego do SKOK-ów" - mówili posłowie na konferencji prasowej.

Joanna Mucha mówiła, że PiS nie chce odpowiadać na pytania dotyczące Spółdzielczych Kaś Oszczędnościowo-Kredytowych. "Po raz pierwszy od długiego czasu zdarzyło się, że prowadzący debatę w sprawie SKOK-ów, wicemarszałek Marek Kuchciński nie pozwolił na zadanie pytań. To kolejna odsłona tego, że PiS nie chce odpowiadać na pytania w sprawie SKOK-ów. SKOK-i przez ostatnie lata znalazły wsparcie ze strony PiS, aby nie ujawniać swoich finansów" - mówiła posłanka Joanna Mucha.

Joanna Mucha dodała, że SKOK-i posuwały się nawet do zastraszania, aby nie dopuścić do ujawnienia prawdy o SKOK-ach. "SKOK-i posuwały się do zastraszania redaktor Mikołajewskiej. Wytoczono jej 19 procesów, z których 18 wygrała, co pokazuje, że to co pisała było prawdą. Z Marcinem Święcickim i ministrem Mateuszem Szczurkiem dostawaliśmy groźby z pozwami, dlatego, że chcieliśmy ujawnić prawdę na temat SKOK-ów. Wiceprzewodniczący KNF został pobity przez ludzi związanych ze SKOK-iem Wołomin" - powiedziała posłanka Mucha.

Poseł Marcin Święcicki powiedział na konferencji prasowej, że głównym wnioskiem ze sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej do spraw SKOK jest wniosek o powołanie komisji śledczej, która powinna wyjaśnić, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość opóźniało objęcie SKOK-ów nadzorem KNF. "Wśród wniosków sformułowanych przez podkomisje ds. realizacji ustaw o SKOK-ach jest wniosek w sprawie komisji śledczej. To wniosek kierowany do następnego parlamentu. Trzeba do końca wyjaśnić dlaczego PiS tak długo opóźniało wejście Komisji Nadzoru Finansowego do SKOK-ów. Dlaczego pieniądze są wykorzystywane do kampanii wyborczej. Komisja śledcza musi wyjaśnić w jaki sposób funkcjonowało przygotowywanie przepisów prawnych, dlaczego było opóźniane, jakie korzyści PiS czerpało z systemu SKOK i dlaczego tak długo nie chce dowiedzieć się prawdy jak SKOK-i funkcjonowały" - mówił Marcin Święcicki.

Poseł Święcicki mówił o idei SKOK-ów, które miały służyć obywatelom, a służyły gromadzeniu majątku przez wybraną grupę ludzi. "Pytanie czy SKOK-i będą służyć ludziom, którzy mają tam drobne oszczędności, czy będą służyć gromadzeniu majątku przez wybraną grupę ludzi. Grzegorz Bierecki według oświadczeń majątkowych zarobił na SKOK-ach 50 mln złotych. Jego brat też parę milionów złotych zarobił. Te wybory zdecydują, czy ten parasol ochronny będzie nad SKOK-ami utrzymywany" - powiedział przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej, Marcin Święcicki.

Jacek Brzezinka przypomniał też orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o SKOK-ach. "Wyrok Trybunały Konstytucyjnego wskazuje, że nie było powodu aby skarżyć ustawy o SKOK-ach i utrudniać wejście jej w życie. To jak politycy PiS traktują SKOK-i widać w wypowiedziach Beaty Szydło. Gdy mówiła o wprowadzeniu podatku bankowego mówiła, że nie będzie ona dotyczyć SKOK-ów" - powiedział poseł Jacek Brzezinka.


bg Image