c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_sejm1609b.png

Rozpoczęło się jednodniowe posiedzenie Sejmu, którego głównego tematem będzie informacja premier Ewy Kopacz na temat kryzysu migracyjnego w Europie i jego reperkusji dla Polski.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała na briefingu przed posiedzeniem, że ma nadzieję, iż "ten problem, który dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy będzie przez posłów potraktowany bardzo poważnie i że mimo temperatury politycznej dyskusja dzisiaj będzie merytoryczna".

W ubiegły piątek temat kryzysu migracyjnego i stanowiska Polski wywołał w Sejmie burzliwą dyskusję. Posłowie opozycji krytykowali rząd, że nie przedstawił informacji ws. uchodźców na posiedzeniu izby. Zarzucili premier Kopacz wykorzystywanie kwestii uchodźców w kampanii i dzielenie Polaków.

W czasie tej dyskusji szefowa rządu zwróciła się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sprawie uchodźców, apelując, by nie wykorzystywać tej tragedii do awantury politycznej.

Sprawie uchodźców i sytuacji na polskich granicach poświęcone było wtorkowe posiedzenie rządu. Premier zapewniała, że Polska przyjmie uchodźców, nie imigrantów - "tylu na ilu nas stać, ani jednego więcej, ani jednego mniej". Szefowa MSW Teresa Piotrowska poinformowała z kolei, że sytuacja na granicach jest stabilna i nie zauważono istotnych zmian w zagrożeniach migracyjnych.

W większość krajów UE na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw unijnych poparła plany dyslokacji uchodźców, jednak jednomyślności w tej sprawie wciąż nie ma. Wśród przeciwników planu, poza Polską, były też inne kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Na 22 września prezydencja luksemburska zwołała specjalne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów UE. We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel i kanclerz Austrii Werner Faymann wspólnie zaapelowali o zwołanie w przyszłym tygodniu specjalnego spotkania szefów państw i rządów w sprawie kryzysu migracyjnego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że decyzję, czy ewentualnie zwoła nadzwyczajny szczyt, o jaki proszą Austria i Niemcy, ogłosi w czwartek.

wł/pap


bg Image