c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf2807c.png

Czy PiS zapowiadając, że nie obejmie SKOK-ów planowanym podatkiem bankowym chce bronić pieniędzy senatora Grzegorza Biereckiego? Czy w ten sposób PiS rozumie obronę polskiego kapitału? - pytali na konferencji prasowej poseł Mariusz Witczak i senator Łukasz Abgarowicz.

Poseł Mariusz Witczak na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że "głębokie związki polityków PiS z całym systemem SKOK" nie pozwala na przeprowadzenie merytorycznej debaty. Jak stwierdził, kandydatka PiS na premiera Beata Szydło "planuje nie obejmować SKOK-ów podatkiem bankowym" chcąc w ten sposób "bronić kapitału polskiego".

"Chciałem się spytać PiS-u, co PiS rozumie przez kapitał polski: czy oszczędności i depozyty złożone w SKOK-ach przez Polki i Polaków?" - pytał Mariusz Witczak. W jego ocenie taki argument byłby jednak nietrafiony, ponieważ to Platforma broni oszczędności włączając Bankowy Fundusz Gwarancyjny do systemu, który wypłaca środki klientom SKOK-ów.

"Chyba, że PiS rozumie kapitał polski w postaci oszczędności i pieniędzy pana Biereckiego. Niech nam PiS wyraźnie powie, czy chce chronić oszczędności i pieniędzy senatora Biereckiego, który startował z listy PiS" - mówił Mariusz Witczak nawiązując do byłego prezesa Kasy Krajowej oraz prezesa zarządu Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, której Kasa Krajowa i nadzorowane przez nią SKOK-i zlecały usługi.

Senator Łukasz Abgarowicz dodał, że "Kasa Krajowa i powiązane z nimi spółki, które były odpowiedzialne za szkolenie i nadzór, tak naprawdę pompowały wielkie pieniądze z systemu od członków SKOK-ów, które przepływały do kieszeni prywatnych". "I o tym wiemy, bo np. senator Bierecki, jak wynika z oświadczenia majątkowego, z tego systemu w 2012 r. zarabiał 700 tysięcy miesięcznie" - mówił.

"Wygląda na to, że jest to najpoważniejsza rzecz w całym 25-leciu, jeśli idzie o wszystkie nieprzyzwoite działania w obszarze systemu finansowego" - powiedział Łukasz Abgarowicz.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała sprawozdanie podkomisji badającej od marca tego roku na zlecenie sejmowej komisji finansów publicznych realizację ustaw o SKOK. Wśród wniosków znalazł się m.in. postulat powołania sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby m.in. nieprawidłowości w procesie stanowienia prawa, dotyczącego SKOK-ów, rolę poszczególnych osób w tworzeniu tego systemu oraz mechanizmu jego finansowania.

wł/pap


bg Image