c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf2105.png

Prezydent Bronisław Komorowski opowiedział się za szybkim uchwaleniem ustawy dotyczącej obrotu ziemią i możliwości nabywania jej przez cudzoziemców. Zapewniał, że jako prezydent wspiera i oczekuje szybkiego zakończenia w parlamencie prac nad ustawą, która pozwoli kontrolować obrót ziemią.

Artur Dunin, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas konferencji prasowej przekonywał, że nikomu bardziej nie zależy na polskiej wsi niż Bronisławowi Komorowskiemu. "W przeciwieństwie do kandydata PiS" - powiedział. Jako dowód przytoczył ankietę dla portalu mamprawowiedziec.pl. Według Artura Dunina, na pytanie, czy "rolnictwem, jak i innymi gałęziami gospodarki powinny rządzić mechanizmy rynkowe, dlatego trzeba stopniowo odchodzić od wspólnej polityki rolnej, wprowadzając odpowiednie regulacje i programy przejściowe?", Andrzej Duda zadeklarował "raczej tak". To pokazuje - mówił poseł Dunin - że Andrzej Duda nie jest za polskim rolnictwem i polskimi rolnikami.

Powiedział też, że przez 10 lat obecności Polski w Unii na obszary wiejskie, w tym dopłaty bezpośrednie, przeznaczono 180 mld zł.

Odnosząc się do kolejnego zarzutu ws. zablokowania sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom, Artur Dunin powiedział, że w Sejmie trwają prace nad odpowiednim projektem. "Pracujemy nad nim w podkomisji i prezydent dopytuje, na jakim etapie są prace" - dodał.

Ireneusz Niewiarowski, zastępca przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Senacie. mówił z kolei, że współpracuje z prezydentem Komorowskim nie tylko jako parlamentarzysta, ale też jako prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. "Współpracujemy od lat w ramach Forum Debaty Publicznej, (...) prezydent stale współpracuje z Krajową Izbą Rolniczą i innymi izbami rolniczymi. Trzeba zadać kłam twierdzeniom, że prezydent nie interesuje się wsią - nie tylko się interesuje, ale też wpływa na ustawodawstwo i podejmuje różne działania na rzecz wsi" - przekonywał. Jako dowody przytoczył ostatnio podpisaną ustawę o sprzedaży bezpośredniej czy podpisanie funduszu sołeckiego.

"Nie zgadzamy się na to, że PiS koniunkturalnie wykorzystuje polską wieś i polskich rolników do celów politycznych" - dodał Artur Dunin.

wł/pap


bg Image