c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_kochan3.png

Klub PO deklaruje, że prace nad propozycją prezydenta dot. kryterium 40 lat stażu pracy rozpoczną się zaraz po tym, gdy projekt w tej sprawie wpłynie do Sejmu. Poparcie zapowiada koalicyjny PSL.

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że w jego kancelarii opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Zapowiedział, że jeszcze w środę lub w czwartek projekt zostanie przesłany do Sejmu.

Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Magdalena Kochan oceniła pozytywnie propozycję przedstawioną przez prezydenta i powiedziała, że prace nad projektem ustawy rozpoczną się, gdy tylko wpłynie on do Sejmu. "Jeśli projekt ustawy pana prezydenta trafi do Sejmu w najbliższym czasie, mamy jeszcze siedem posiedzeń Sejmu do końca kadencji, to będziemy pracować najszybciej, jak tylko to jest możliwe zgodnie z procedurami sejmowymi" - powiedziała Magdalena Kochan.

Dodała, że nie spodziewa się protestu wobec tej propozycji ze strony sił politycznych zasiadających obecnie w Sejmie. Według niej determinacja do wprowadzenia tego typu rozwiązań "była nie od wczoraj", ale ze względu m.in. na niepokojące wskaźniki demograficzne, chęć wprowadzenia kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę, była "dość chłodna".

"Dzisiaj już wiemy, że te rzeczy, które wprowadziliśmy w polityce prorodzinnej spowodowały, że drgnęła demografia na plus. To powoduje bardziej optymistyczne patrzenie i wyliczanie przyszłych emerytur. Jeśli te działania prorodzinne spowodują trwały wzrost demograficzny, będzie nas stać na to rozwiązanie" - powiedziała Magdalena Kochan.

wł/pap

 


bg Image