15.05.2015_Pomaska_Tomczyk_Rutnicki_big.png

Andrzej Duda oblał test ws. JOW-ów. Choć obiecywał dyskusję na ten temat, to senatorowie PiS byli przeciw wnioskowi o referendum dot. JOW-ów. Czy tak będzie wyglądała realizacja wszystkich zapowiedzi kandydata PiS-u? - pytali na konferencji prasowej posłowie Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk i Jakub Rutnicki.

Posłowie przytoczyli na konferencji prasowej wypowiedzi Andrzeja Dudy i Beaty Szydło, w których zapowiadali debatę nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi. "Andrzej Duda, 11 maja o JOW-ach: jestem też gotów rozmawiać o jednomandatowych okręgach wyborczych, jeśli ludzie ten temat popierają. Beata Szydło o JOW-ach 11 maja: Duda w czasie wieczoru wyborczego powiedział, że jeśli ponad 20 proc. wyborców popiera Kukiza, którego główną ideą są jednomandatowe okręgi wyborcze, to trzeba Polaków o to zapytać, czy chcą takiej zmiany. Duda jest otwarty na dialog, może trzeba przeprowadzić w Polsce na ten temat referendum" - cytował Cezary Tomczyk.

Zwrócił uwagę, że Duda jeszcze niedawno przekonywał, że postulatem jego prezydentury jest reaktywowanie dialogu. "Mówił o tym, że czas skończyć z sytuacją, kiedy +obywatela nie ma+. My publicznie pytamy: gdzie ten obywatel jest w tej chwili, kiedy dochodzi do realizacji publicznie składanych obietnic?" - powiedział Cezary Tomczyk. "Dzisiaj mamy pierwsze +sprawdzam+ obietnic Andrzeja Dudy z tej kampanii, pierwszy test, który od razu oblał" - podkreślił.

Jakub Rutnicki nazwał Dudę "plastikowym kandydatem". Jego zdaniem, sprzeciw PiS wobec JOW-ów wynika z tego, że w partii tej decyduje Jarosław Kaczyński. "Kandydat Duda to chorągiewka, która co chwilę zmienia zdanie - jak mówimy +sprawdzam+, to okazuje się, że jest przeciw. Zadajemy więc pytanie: dlaczego sztab i kandydat Duda ciągle manipuluje opinią publiczną? - pytał Jakub Rutnicki.

"Pytamy więc kandydata PiS na prezydenta, Andrzeja Dudę: czy tak będzie wyglądała realizacja wszystkich pozostałych jego obietnic wyborczych: czy będzie tak, że decyzje w sprawie tego, co będzie realizowane, będzie podejmował kto inny?" - dodała Agnieszka Pomaska.

Cztery senackie komisje: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Budżetu i Finansów Publicznych, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawczej na wspólnym posiedzeniu w czwartek zarekomendowały Senatowi poparcie wniosku prezydenta o przeprowadzenie referendum. Przeciwko opowiedzieli się senatorowie PiS.

Wnioskiem prezydenta o referendum Senat ma się zająć na plenarnym posiedzeniu w dniach 20-21 maja. Referendum ma dotyczyć JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego.

wł/pap


bg Image