14.04.2015_Abgarowicz_Witczak_big.png

PKW powinna zbadać kwestie finansowania kampanii Andrzeja Dudy i jeszcze we wtorek złożymy wniosek do Komisji w tej sprawie. Doszło do złamania prawa wyborczego przez sztab Andrzeja Dudy i SKOK Stefczyka - mówili parlamentarzyści na wtorkowej konferencji prasowej.

Senator Łukasz Abgarowicz poinformował, że Platforma Obywatelska jeszcze we wtorek zwróci się do PKW z zawiadomieniem w kwestii sprawdzenia finansowania kampanii kandydata PiS. Jego zdaniem, sztab Andrzeja Dudy i SKOK Stefczyka "z całą pewnością złamali prawo wyborcze". Jak zaznaczył, za złamanie przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczej grozi wysoka grzywna.

Poseł Mariusz Witczak ocenił, że istnieje podejrzenie "podwójnego finansowania" kampanii Dudy, bo w całej sprawie "zachodzi kolizja" z artykułami Kodeksu wyborczego. Podkreślił, że w kodeksie tym są twarde zasady dotyczące finansowania kampanii wyborczych, których sztab Dudy nie przestrzega.

"Gazeta Wyborcza" zwróciła uwagę, że w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej "Super Express" ukazał się z czterostronicowym dodatkiem, którego "partnerem", czyli sponsorem, była Kasa Stefczyka. Obok tekstu o testamencie polityczno-historycznym Lecha Kaczyńskiego i wspomnieniach o Przemysławie Gosiewskim zamieszczono komentarz Andrzeja Sosnowskiego, prezesa SKOK-u Stefczyka. W tym samym dodatku opublikowano też obszerny fragment wystąpienia Andrzeja Dudy, wygłoszonego podczas konwencji w lutym br. Tekst opatrzono zdjęciem Andrzeja Dudy z Lechem Kaczyńskim.

Jeśli koszty dodatku do "Super Expressu" nie zostały wliczone do finansowania kampanii Dudy, to sprawę powinna zbadać Państwowa Komisja Wyborcza.

wł/pap


bg Image