c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf2903a.png

Poseł Mariusz Witczak i senator Łukasz Abgarowicz pytali na konferencji prasowej w Sejmie, dlaczego PiS, w tym Andrzej Duda, był "zwolennikiem rozwiązania", by SKOK-ami mogli zarządzać ludzie, którzy mają "problemy z prawem". Chodzi o jeden z zaskarżonych przez PiS do TK przepisów ustawy o SKOK.

Mariusz Witczak przypomniał, że w 2012 r. Andrzej Duda, obecny kandydat PiS na prezydenta, jako ówczesny poseł PiS "stanął na czele grupy posłów", która zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o SKOK.

Mariusz Witczak przywołał wniosek PiS ws. stwierdzenia niezgodności z konstytucją ustawy o SKOK. PiS podnosił w nim m.in. niekonstytucyjność art. 21 ust. 3 ustawy o SKOK, zgodnie z którym Komisja Nadzoru Finansowego może odmówić wyrażenia zgody na powołanie prezesa zarządu kasy, jeśli prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie karne lub postępowanie o przestępstwo skarbowe, lub ta osoba byłaby prawomocnie skazana za przestępstwo inne niż umyślne lub skarbowe.

"Kogo pan Andrzej Duda miał na myśli? Czy prawnikowi, panu Andrzejowi Dudzie nie przeszkadzałoby to, by któraś z kas, może Kasa Krajowa, była zarządzana przez osobę, przeciwko której toczone jest postępowanie karno-skarbowe albo taka osoba, jeżeli - co gorzej - byłaby skazana prawomocnym wyrokiem?" - pytał Mariusz Witczak. "To jest rzecz kuriozalna" - ocenił. Jak dodał, "na szczęście" ten przepis dalej obowiązuje.

"Zadajemy jeszcze raz to pytanie panu Dudzie: kogo miał na myśli i dlaczego - jako prawnik - jest zwolennikiem takiego rozwiązania, żeby pieniądze Polek i Polaków mogły być zarządzane przez osoby, które mają, krótko mówiąc, problemy z prawem?" - pytał poseł.

Łukasz Abgarowicz zapewniał z kolei, że PO nie jest przeciwko SKOK-om i ich członkom. "Przeciwnie - to, co robimy, robimy w ich ochronie. To dzięki Platformie Obywatelskiej ich pieniądze są dzisiaj bezpieczne. Kto ma do 100 tysięcy euro w kasach, to może się czuć bezpieczny" - zapewniał senator. Zaapelował, by członkowie kas "podjęli próbę przejęcia kontroli nad kasami".

Według niego PO zwalcza "pewien układ, który wyciągał pieniądze do kieszeni prywatnych i do imperium medialnego, które uprawia propagandę, ogłupia społeczeństwo, wpaja takie rzeczy, jak przekonanie o zamachu w Smoleńsku". "Walczymy z tymi, którzy chcą obronić ten układ; w naszym przekonaniu robi to właśnie kandydat, pan Andrzej Duda" – uważa Łukasz Abgarowicz.

wł/pap


bg Image