17.03.2015_Okla-Drewnowicz_Janyska_big.png

Posłanki Marzena Okła-Drewnowicz i Maria Małgorzata Janyska zaapelowały do kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy, by poparł rządowy projekt ustawy w sprawie in vitro i nie odmawiał Polakom prawa do posiadania dzieci.

Marzena Okła-Drewnowicz podkreślała, że w Polsce metoda in vitro stosowana jest od 25 lat, a obecnie nie ma żadnych regulacji prawnych, które "chroniłyby w jakikolwiek sposób zarodek, czy też zdrowie kobiety". Zwróciła jednocześnie uwagę, że problem niepłodności dotyczy bardzo wielu Polaków. "Chciałybyśmy dzisiaj zapytać kandydata PiS na urząd prezydenta, Andrzeja Dudę dlaczego odmawia tym Polakom prawa do posiadania dzieci; dlaczego traktuje ich jako gorszych?" - pytała pani poseł Okła-Drewnowicz.

Zaapelowała do polityka PiS, by poparł rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności. Wyraziła przy tym nadzieję, że przekonają go do tego badania opinii publicznej, z których wynika, że in vitro popiera ponad 70 proc. Polaków.

Maria Janyska przypomniała z kolei, że Duda podpisał się w przeszłości pod projektem, który przewidywał m.in. karanie za stosowanie metody in vitro. "Dlatego pan Duda jest przeciwko leczeniu niepłodności? Panie Duda, czy pan ma w ogóle swoje zdanie w tej kwestii? - pytała pani poseł Janyska.

Jej zdaniem kandydat PiS w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego "zniekształcił" stanowisko Episkopatu. "Episkopat mówi o tym, że moralnie jest to dla niego wciąż problem, metoda in vitro, ale uważa, że należy procować nad ustawą tak, aby ja uporządkować w taki sposób, żeby zapewnić ochronę dzieci i ochronę życia. Panie Andrzeju Duda, czy kobieta i mężczyzna, którzy tworzą szczęśliwy związek i do szczęścia brakuje im pełnej rodziny, czy oni nie mają do tego prawa? Dlaczego pan im odmawia tego prawa?" - pytała Maria Małgorzata Janyska.

W myśl rządowego projektu z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem.

wł/pap


bg Image