9.03.2015_Abgarowicz_Witczak_wicicki_big2.png

Sytuacja w sektorze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) jest niepokojąca. Sprawie powinna przyjrzeć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, to również jest sprawa dla prokuratury i dla Komisji Nadzoru Finansowego. Parlamentarzyści na poniedziałkowej konferencji prasowej odnosili się m.in. do ostatnich publikacji prasowych dotyczących SKOK.

Poseł Mariusz Witczak uznał ostatnie artykuły prasowe za niepokojące. "My jesteśmy głęboko zdeterminowani, by te kwestie wyjaśniać. Będziemy się tej kwestii bardzo dokładnie przyglądać" - powiedział Mariusz Witczak.

Poseł Mariusz Witczak zauważył, że kwestia SKOK-ów budzi emocje już od wielu lat, a niepokojące informacje pojawiały się już 10 lat temu. "W pierwszej kadencji, w której przejęliśmy władzę, w kadencji 2007-2011, zdecydowaliśmy się napisać ustawę, która objęła nadzorem państwowym kasy. Jednak ta ustawa była skutecznie blokowana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale jeszcze skuteczniej została zablokowana przez prezydenta Kaczyńskiego" - podkreślił poseł.

W 2009 roku ustawę o SKOK-ach do Trybunału zaskarżył w całości prezydent Lech Kaczyński. W marcu 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski wycofał część zarzutów sformułowanych przez swego poprzednika. Ostatecznie Trybunał zajął się badaniem dwóch przepisów.

Jak zauważył, "interesującą w tej blokadzie jest też rola samego Andrzeja Dudy, który był prawnikiem u prezydenta Kaczyńskiego". Przypomniał, że ustawa weszła w życie w tej kadencji i dzięki niej można było wypłacić rekompensaty finansowe dla klientów bankrutujących SKOK-ów.

Poseł Marcin Święcicki odniósł się na konferencji prasowej w Sejmie do informacji medialnych o spółce przekształconej w Spółdzielczy Instytut Naukowy.

Według Marcina Święcickiego, Komisja Finansów Publicznych będzie musiała "przyjrzeć się, jak to jest możliwe". "Sądzimy, że również to jest sprawa dla prokuratury i dla Komisji Nadzoru Finansowego" - dodał.

Marcin Święcicki przypomniał, że sprawami SKOK-ów zajmował się m.in. Senat, a także sejmowe komisje, na których przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiał raporty.

"Rysuje się z tego bardzo niepokojący obraz sytuacji. Po pierwsze, SKOK-i mają deficyt bieżący, po drugie dwa SKOK-i zbankrutowały, trzeba było wypłacić udziałowcom SKOK-ów rekompensaty w wysokości 3,2 mld zł przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - powiedział poseł. Jak dodał, "to więcej niż Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił wszystkich gwarancji i rekompensat przez 20 lat swojego istnienia".

Senator Łukasz Abgarowicz wskazywał, że sprawą SKOK-ów na jednym z posiedzeń zajmował się Senat. "I chcę powiedzieć, że obraz wychodzi nieprawdopodobny, w gruncie rzeczy takiej struktury, którą możemy porównać tylko do struktury mafijnej, związku biznesu z polityką" - ocenił.

"Wprost" opublikował artykuł, według którego senator PiS Grzegorz Bierecki miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której jest dziś właścicielem i prezesem. Takie wnioski płyną z pisma, które szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak wysłał do najważniejszych osób w państwie - pisze "Wprost".

"Ten Spółdzielczy Instytut Naukowy został przekształcony w spółkę całkowicie prywatną, a przez te 20 lat działając w zapleczu SKOK-ów ta fundacja zgromadziła bardzo pokaźny majątek 77 mln zł. (...) Cały ten majątek, zgromadzony przez 20 lat w SKOK-ach raptem znalazł się w prywatnym instytucie, z prywatnymi właścicielami, i z tymi samymi nazwiskami, które się pojawiają wszędzie indziej, w innych spółkach" - podkreślił poseł Święcicki.

wł/pap


bg Image