20.02.2015_Witczak_Czerwinski_Nowak_big.png

W piątkowym głosowaniu przeciw poprawkom Senatu do ustawy o OZE, kryje się niebezpieczeństwo, że posłowie ulegli lobby producentów paneli fotowoltaicznych - mówili posłowie na piątkowej konferencji prasowej.

Poseł Mariusz Witczak mówił na konferencji prasowej, że odrzucenie poprawki Senatu do ustawy to "sukces PiS i lobbystów". "To niezwykle szkodliwe dla obywateli Polski, zyska około 200 tysięcy obywateli, straci około 16 milionów polskich obywateli. Stworzyliśmy mechanizm sztucznego dofinansowania 200 tysięcy obywateli, kosztem 16 milionów Polaków" - podkreślił.

Przegłosowane poprawki Senatu dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii skomentował także przewodniczący Klubu. Zwrócił uwagę, że posłowie poparli rozwiązanie, które oznacza droższy prąd dla obywateli.

"Sejm w tej chwili przegłosował nie tylko droższy prąd w domach tych, którzy np. w blokach czy kamienicach czynszowych nie mogą produkować na swoje potrzeby, ale też przegłosował franczyzę w domach jednorodzinnych, czyli wypożyczanie paneli przez duże firmy dziesiątkom albo setkom gospodarstw po to, by czerpać zyski z nadprodukcji prądu z tych paneli" - powiedział przewodniczący klubu Rafał Grupiński.

Chcieliśmy przekazać tym, którzy chcą zakładać na dachach, w ogrodach instalacje OZE mogą to robić już dzisiaj. Zlikwidowaliśmy wszystkie bariery, które do tej pory to uniemożliwiały – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Czerwiński, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Poseł Tomasz Nowak podkreślił z kolei, że ustawa jest prosumencka, ponieważ umożliwia dwustu tysiącom osób produkcję energii na własne potrzeby oraz sprzedaż nadwyżki energii za kwotę przekraczającą średnią cenę rynkową.

wł/pap


bg Image