c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_18.02.2015_Niesiolowski_Witczak_big2.png

Posłowie na konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się do nieobecności na środowym posiedzeniu RBN prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wystąpienia kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy.

Posiedzenie RBN poświęcone było m.in. sytuacji na Ukrainie, w tym realizacji postanowień ubiegłotygodniowego porozumienia z Mińska ws. zawieszenia broni.

Zdaniem posła Mariusza Witczaka, było to jubileuszowe 25. posiedzenie RBN, na którym nie było przedstawiciela PiS. "Podczas tego posiedzenia kandydat techniczny na prezydenta, pan Duda zorganizował w jakimś sensie szopkę polityczną w parlamencie, dyskutując o polityce zagranicznej, podczas gdy można by było te problemy rozwiązywać i dyskutować, jeżeli tak naprawdę komuś leży na sercu budowanie dobrej polityki zagranicznej, na posiedzeniu RBN" - mówił Mariusz Witczak.

Jak ocenił, nieobecność Kaczyńskiego w posiedzeniach RBN, to "działanie na szkodę Polski". "PiS od lat przyzwyczaił nas do tego, że działa na opłotkach instytucji polskich, poza strukturami państwa. Nie mamy też żadnych złudzeń, że dzisiejsza konferencja, to nie jest próba włączenia się do jakiejś konstruktywnej dyskusji na temat polskiej polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa, tylko to jest po prostu tanie zbijanie punktów politycznych" - uważa poseł Mariusz Witczak.

Z kolei szef sejmowej komisji obrony narodowej Stefan Niesiołowski mówił, że obecna sytuacja na Ukrainie jest "krytyczna" - nie działa ubiegłotygodniowe porozumienie z Mińska. "Mimo to PiS dla swoich jakichś marnych zupełnie, prestiżowych kalkulacji, udając, że premierem jest Kaczyński, że z instytucjami rządowymi nie można się spotykać, trzeba je bojkotować, bo to jest państwo okupacyjne, poświęca interesy państwa na rzecz kampanii wyborczej" - mówił Stefan Niesiołowski.

Zdaniem Stefana Niesiołowskiego, PiS narusza "zasadę konsensusu w polityce zagranicznej", dlatego też - jak podkreślił poseł Niesiołowski - politycy PO nie widzą powodu, by prezydent Bronisław Komorowski stawał do debaty przedwyborczej z kandydatem PiS. "Dalsze decyzje oczywiście sztab prezydenta Komorowskiego podejmie, ale ja mówię w imieniu Platformy, że z ludźmi, którzy demolują politykę zagraniczną rozmawiać nie warto" - zaznaczył poseł Stefan Niesiołowski.

wł/pap


bg Image