c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2014_11_konf1a.png

Ograniczenie możliwości wywozu leków z Polski w sytuacji ich braku lub ograniczonej dostępności dla pacjentów w naszym kraju - zakłada projekt zmian w prawie farmaceutycznym, przygotowany przez posłów Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

"Tanie leki są wywożone poza granice naszego kraju, oczywiście jest wolność rynku i wolność gospodarcza, ale doszło do takiej sytuacji, że polscy pacjenci zgłaszają braki w dostępności do leków. To jest problem, który posłowie postanowili rozwiązać, dlatego w czwartek składamy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który unormuje tę sytuację i spowoduje, że polscy pacjenci będą mieli dostęp do leków" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.

Obecnie hurtownie, a także część aptek w ramach importu równoległego produktów leczniczych, sprzedaje niektóre leki do krajów sąsiednich, tam gdzie ceny są znacznie wyższe niż w Polsce - np. do Austrii czy Niemiec. Często jest tak, że hurtownia odmawia sprzedaży aptece w Polsce, a jednocześnie sprzedaje ten sam lek innej hurtowni, za granicę.

Zgodnie z projektem ustawy, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna miałby prawo do sprzeciwu na wywóz z kraju leków najbardziej zagrożonych niedoborami. W praktyce wyglądałoby to tak, że tworzona byłaby lista najbardziej zagrożonych dostępnością leków; jeśli dany podmiot takiego pozwolenia nie uzyska, bądź też wbrew niemu sprzeda lek za granicę, nałożona zostanie na niego "dolegliwa kara administracyjna".

Pani poseł Janina Okrągły zaznaczyła, że projekt zmian w prawie farmaceutycznym zakłada m.in. uregulowanie rynku wywozu leków do krajów Unii Europejskiej.

Poseł Rajmund Miller podkreślił, że celem zmian jest "zahamowanie wywozu leków z Polski, przeniesienie odpowiedzialności (za wywóz leków) pod jurysdykcję Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, która będzie monitorowała ilość leków, począwszy od aptek w Polsce, poprzez hurtownie i szpitale oraz placówki służby zdrowia". Jak dodał, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna stworzy też listę leków, których aktualnie brakuje i zapewnieni, że te leki będą dostępne we wszystkich aptekach.

wł/pap


bg Image