crop-1lImqYkbX92XKyf_180x130-0.png

Były sportowiec – pływak i pięcioboista, olimpijczyk – świętokrzyski poseł Zbigniew Pacelt, będzie kandydatem ugrupowania w uzupełniających wyborach do Senatu na północy województwa. W poniedziałek zdobył rekomendację partyjnej rady regionu.
Zbigniewa Pacelta zarekomendowała, przewodnicząca regionu świętokrzyskiego Marzena Okła-Drewnowicz. Jak powiedziała, rada jednogłośnie podjęła decyzję o poparciu Zbigniewa Pacelta.

„Poseł już udowodnił w swojej dotychczasowej pracy parlamentarnej, że jest w stanie w sposób efektywny działać na rzecz regionu, szczególnie tego okręgu. Chodzi o jego wsparcie lokalnych samorządów w pozyskiwanie środków na finansowanie inwestycji, zwłaszcza w zakresie infrastruktury sportowej” - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

Zbigniew Pacelt ma 63 lata, pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Uprawiał pływanie, w latach 1961–1972 wywalczył ponad 40 tytułów mistrza Polski, ponad 40 razy poprawiał także rekordy kraju. Dwukrotnie – w latach 1977-1978 – był drużynowym mistrzem świata w pięcioboju nowoczesnym. Czterokrotnie startował w igrzyskach olimpijskich (lata 1968-1980).

Pracował jako trener – jego podopieczni, pięcioboiści, zdobyli dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. Od 1996 r. pełnił rożne stanowiska w polskich misjach olimpijskich podczas kilku kolejnych igrzysk.

Polityk pracował w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, w latach 2001-2002 był wiceprezesem tej instytucji. W latach 2007-2008 pełnił funkcję wiceministra sportu i turystyki.

Od 2005 r. jest wybierany na posła na Sejm. W 2011 r. W Sejmie zasiada m.in. w komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Pacelt w rozmowie z PAP podkreślił, że w pracy w Senacie chciałby wykorzystać doświadczenie trzech kadencji sejmowych. „Pracowałem w wielu komisjach i podkomisjach, gdzie tworzy się prawo. W Senacie to prawo można +studiować+ i poprawić elementy, które przeoczono przy tworzeniu projektów ustaw w nawale prac w Sejmie” - tłumaczył parlamentarzysta.

Polityk będzie ubiegał się o mandat w okręg wyborczym nr 82, obejmującym powiaty położone w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski oraz starachowicki.

Źródło: wł/pap


bg Image