crop-X1TsY0DqJmg8i63_700x295-0.png

Parlamentarny Zespół ds. Białorusi miał zaszczyt gościć, po 3 latach uwięzienia, Aleś'a Bialackiego - bohatera wolności, nie tylko białoruskiej, ale i europejskiej, obrońcę praw człowieka i obywatela, szefa organizacji „Wiesna”.

Rozmawialiśmy o tym, jak polski parlament może wesprzeć działalność ruchu obrony praw człowieka i obywatela na Białorusi, rozmawialiśmy o tym, że wyrażamy solidarność z wszystkimi, którzy u naszego wschodniego sąsiada walczą o prawa człowieka –powiedział przewodniczący Zespołu ds. Białorusi, Robert Tyszkiewicz. Dziś jest symboliczna data, bo 20 lat temu, 10 lipca 1994r. zwyciężył na Białorusi Aleksandr Łukaszenka, wyrosły całe pokolenia, które nie znają już innej Białorusi, niż ta którą mamy obecnie. Jest niesłychanie ważne by wspierać społeczeństwo obywatelskie, przełamywać izolacje, o tym wszystkim mówiliśmy dzisiaj – dodał.

Dla społeczeństwa białoruskiego szczególnie ważne jest wsparcie bardziej demokratycznych sąsiadów. Wiele lat żyliśmy we wspólnym państwie, teraz możemy i chcemy liczyć na braterskie wsparcie. Dotyczy to praw człowieka na Białorusi, jak i ogólej sytuacji w naszym kraju. Nasza praca nakierowana jest na to, żeby Białoruś stała się krajem europejskim – powiedział Aleś Bialacki.

Źródło własne


bg Image