crop-pr85gM9g2s63DYO_700x295-0.png

Posłowie na konferencji prasowej przedstawili szczegóły dotyczące nowelizacji Kodeksu karnego przygotowanej przez rząd. Zaapelowali też do wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tego projektu.

Proponowana przez rząd nowelizacja Kodeksu karnego to zmiana filozofii karania, będąca efektem prac naukowców i praktyków komisji kodyfikacyjnej przy ministrze sprawiedliwości. Liczy ona ponad sto stron.

W ocenie Witolda Pahla, który wniósł o skierowanie projektu do dalszych prac w sejmowej komisji kodyfikacyjnej, rządowy dokument odpowiada na oczekiwanie co do społecznej funkcji wymiaru kary. "To ważne, aby w karaniu był element wychowawczy. Liczymy na to, że dzięki tej zmianie kara rzeczywiście okaże się nieuchronna, wzrosną też gwarancje bezpieczeństwa dla społeczeństwa przed osobami, które prawo naruszają" - powiedział.

Po zakończeniu czwartkowej debaty z apelem do PiS o poparcie rządowych zmian zwrócili się posłowie PO. "Projekt jest bardzo ważny; takiego projektu od dawna nie było - liczymy więc na to, że wszyscy tym projektem będą zainteresowani (...). Apeluję do klubu PiS, który jako jedyny wyłamuje się z tej linii myślenia, żeby jeszcze przemyślał swoje stanowisko" - powiedziała wiceprzewodnicząca Klubu Urszula Augustyn.

wł/pap


bg Image