crop-7UD6D7pLWG3K7yj_700x295-0.png

Szef MSZ Radosław Sikorski oraz wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk otworzyli w środę w Sejmie wystawę "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej", na której można obejrzeć fotografie i dokumenty opisujące działania resortu i dyplomatów. Ministerstwo przygotowało również album pod tym samym tytułem.

Minister Radosław Sikorski podczas uroczystego otwarcia wystawy podkreślił, że polski rząd był oficjalnie uznany podczas II wojny światowej, negocjował traktaty. Zwrócił też uwagę na wielką pracę polskich konsulów na całym świecie, którzy ratowali rodaków.

"Polska dyplomacja doprowadziła do tego, że mimo iż Polska na krótko zniknęła z mapy, to pod koniec II wojny światowej odtworzenie niepodległej Polski było uważane przez mocarstwa za rzecz oczywistą. Ponowne unicestwienie Polski było rzeczą niewyobrażalną. I to wielka zasługa naszych dyplomatów" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Jak dodał większość z dyplomatów po wojnie kontynuowało swoją misję na obczyźnie. "Przenieśli ciągłość konstytucyjną państwa do naszych czasów" - zaznaczył Radosław Sikorski.

Szef MSZ przypomniał, że w ostatnich miesiącach powołał Radę ds. historycznych "po to, aby nie tylko w Polsce, ale i na świecie promować wiedzę o historii Polski i naszej dyplomacji, a także stanowisko historyków".

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk uznał wystawę za niezwykle ważną i interesującą. "Losy polskiej dyplomacji podczas II wojny światowej, to istotna część historii Polski, okres wyjątkowo ważny w polskiej historii, czasy burzliwe, rozpoczęte agresją niemiecką na Polskę, a następnie po kilkunastu dniach agresją sowiecką" - podkreślił.

Jak dodał, MSZ prezentując wystawę w Sejmie "przypomina, że losy Polaków, losy polskich dyplomatów, ale także działania prezydenta, rządu na uchodźstwie i całej dyplomacji, zabezpieczyły rację stanu państwa polskiego".

Wystawa w Sejmie zawiera krótkie opisy z historycznymi zdjęciami i reprodukcjami dokumentów. Na planszach zaprezentowana jest m.in. działalność ambasadora Józefa Lipskiego, ambasadora i prezydenta na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego, ministra Tadeusza Romera.

wł/pap

bg Image