crop-bcKC0V7GVtn6n0i_700x295-0.png

Przyznanie Nagrody Solidarności liderowi Tatarów krymskich Mustafie Dżemilewowi to wyraz wsparcia i prawdziwej solidarności - powiedział Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Grzegorz Schetyna.

"Wskazanie na lidera krymskich Tatarów jest symbolem walki o podmiotowość, o możliwość zachowania Krymu w suwerenności i autonomii. To jest symboliczny gest, cieszę się, że wskazanie kapituły jest właśnie takie" - powiedział PAP Grzegorz Schetyna. Jak mówił, przyznana po raz pierwszy nagroda ma być symbolem wsparcia tych, którzy potrzebują pomocy i prawdziwej solidarności. Grzegorz Schetyna zaznaczył, że przyznanie nagrody Mustafie Dżemilewowi to reakcja na wydarzenia za naszą wschodnią granicą, w tym na Krymie. Grzegorz Schetyna przekonywał, że symboliczne jest przyznanie Nagrody Solidarności po raz pierwszy w związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. "To jest dobry początek do stworzenia nagrody-instytucji, która powinna szukać tych, którzy potrzebują pomocy. Ludzi, których walka o podmiotowość, o suwerenność nie powinna być zapomniana" - dodał przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Mustafa Dżemilew został pierwszym laureatem Nagrody Solidarności - ogłosił w środę szef MSZ Radosław Sikorski. Nagroda zostanie wręczona 3 czerwca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Mustafa Dżemilew to legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów. Wśród osób, które wskazały kandydatów do nagrody, znaleźli się m.in.: birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt oraz byli ministrowie spraw zagranicznych Polski Władysław Bartoszewski i prof. Adam Daniel Rotfeld.

Ostatecznego wyboru laureata dokonała jednogłośnie kapituła nagrody. Są w niej m.in.: b. prezydent Lech Wałęsa, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, b. działaczka Solidarności Henryka Krzywonos, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski.

Źródło: PAP/wł

bg Image