crop-I3Ri9f8uDP4Hi2e_700x295-0.png

Współpraca sojusznicza, która koncentruje się w UE i NATO, w Grupie Wyszehradzkiej, to klucz do skutecznej polskiej polityki zagranicznej - ocenił Grzegorz Schetyna w sejmowej debacie o priorytetach polskiej polityki zagranicznej na 2014 r

Informację w tej sprawie przedstawił w czwartek posłom Minister Spraw Zagranicnzych Radosław Sikorski. "Polska polityka zagraniczna reaguje pragmatycznie, bez zbędnych emocji, strachu czy paniki, sednem tej reakcji jest dążenie do wzmocnienia sojuszniczej relacji z naszymi najważniejszymi partnerami, zarówno w relacjach bilateralnych, jak i multilateralnych" - podkreślił Grzegorz Schetyna. Jak dodał, krytycy polskiej polityki zagranicznej muszą zrozumieć, że "wymachiwanie szablą czy tupanie nogą nie jest zestawem środków, mających rzeczywistą siłę oddziaływania, że to nie jest polityka skuteczna".

Zdaniem szefa komisji spraw zagranicznych, cele i priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku "w sposób oczywisty" muszą być dostosowane do kryzysu na Ukrainie. "To poważny kryzys, dawno już niewidziany w naszej części globu - podkreślił Grzegorz Schetyna. - Nikt w Polsce, w Europie, a być może i na świecie nie przewidział, że nasz kontynent może spotkać tak ogromny kryzys, który wynika z agresywnych działań Federacji Rosyjskiej".

"Rosja jest winna pogwałcenia podstawowych norm prawa międzynarodowego i zasad pokojowego współistnienia. Natężenie propagandy, polityki kłamstwa, stosowanej przez Moskwę, przerosły najśmielsze oczekiwania" - oświadczył Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Jak mówił, "działania rosyjskie domagają się potępienia" w Polsce, "wołają" o reakcję Europy i całego demokratycznego świata.

Jak ocenił Grzegorz Schetyna, "zimnowojenny porządek wraca do swoich korzeni, swojej historii". Podkreślił, że Rosja, to "gracz, który wierzy ciągle w powrót marzeń o sowieckiej utopii i odbudowanie swojej własnej wielkości". "To twarde zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, widzimy to codziennie" - podkreślił.

"Nasza polityka musi reagować na politykę rosyjską i staramy się to robić, tu w polskim parlamencie - budując elementarne porozumienie na każdym poziomie, ta polityka musi być skuteczną rękojmią rozwiązywania problemów" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Źródło: PAP

bg Image