Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/dtl5781364E8858.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/dtl5781364E8858.png'
dtl5781364E8858.png
Na wtorkowej konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej odnieśli się m.in. do propozycji PiS dotyczących kultury i gospodarki. Zastrzeżenia dotyczące zgodności z konstytucją budzi postulat PiS wprowadzenia podatku obrotowego dla banków i sieci handlowych.

Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła, że za rządów PO-PSL nakłady na kulturę są największe w historii. Jak podkreśliła, w 2014 roku zrealizowany zostanie postulat twórców - przeznaczania na kulturę 1 proc. PKB. "Nie zgadzamy się na to, aby to politycy decydowali, jaka kultura jest wartościowa, a jaka nie" - oświadczyła Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO. Oceniła też, że postulowana przez PiS likwidacja obowiązku szkolnego dla 6-latków byłaby odebraniem dzieciom szansy związanej z wcześniejszym rozpoczynaniem edukacji.

Jak zaznaczył Adam Szejnfeld postulaty PiS cofnęłyby Polskę do stanu sprzed 1989 roku. "To gruszki na wierzbie. Część z nich - zatruta, bo doprowadziłaby Polskę do bankructwa" - ocenił poseł.

Odnosząc się do postulatu połączenia podatków dochodowych PIT i CIT Adam Szejnfeld pytał polityków PiS, czy są za podwyższeniem zobowiązań wobec fiskusa. Przypomniał, że PIT wynosi obecnie 18 proc (wyższa stawka 32 proc.), a CIT - 19 proc. "Czy PiS zmieniło zdanie i chce wprowadzenia podatku liniowego? Czy mamy rozumieć, że Jarosław Kaczyński podważa stanowisko Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że nigdy nie poprze takiego rozwiązania?" - pytał. Skrytykował też pomysł objęcia podatkiem VAT wszystkich przedsiębiorców. Ocenił również, że zastrzeżenia natury konstytucyjnej budzi postulat selektywnego wprowadzenia podatku obrotowego: dla hipermarketów i sektora bankowego. "Niedzielne wystąpienie Kaczyńskiego było polityczne, partyjne, a nie programowe" - konkludował. Poseł poinformował też, że nadal trwa wyliczanie kosztów, jakie oznaczałaby dla budżetu realizacja pomysłów Jarosława Kaczyńskiego. Wyliczenia te - dodał - zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

wł/pap

bg Image